Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Choroba Baastrupa

Czym jest choroba Baastrupa?

Choroba Baastrupa nazywana „chorobą całujących się wyrostków kolczystych” polega na zbliżeniu  i styku wyrostków kolczystych co powoduje ich wzajemne ocieranie się o siebie w czasie ruchu. Jest to postać choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Najczęstsze miejsce występowanie choroby rzutuje jednak na odcinek lędźwiowy kręgosłupa na poziomie L4-L5.

Jakie są przyczyny powstania choroby?

Choroba może być spowodowana uszkodzeniem więzadła międzykolczystego, nadmierną ruchomością kręgosłupa bądź predyspozycjami anatomicznymi do występowania zbyt długich wyrostków kręgów. Pogłębienie lordozy ma największy wpływ na rozwój choroby. Powoduje ono mechaniczny ucisk na więzadło międzykolcowe, wskutek czego ulega ono degeneracji i występowaniu zbyt długich wyrostków kolczystych.

Jakie są objawy choroby Baastrupa?

Głównym objawem choroby jest ból w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Nie występują tutaj parestezje, mrowienia, zaburzenia czucia czy promieniowanie do pośladka czy kończyn dolnych. Kolejnym objawem jest tkliwość palpacyjna w obrębie wyrostków i więzadeł kręgosłupa oraz bolesny przeprost tułowia.

Jak zdiagnozować chorobę ?

Podstawowym badaniem ku wykryciu choroby jest RTG. Na obrazie widoczna jest charakterystyczna sklerotyzacja sąsiadujących ze sobą kręgów kolczystych i wytworzenie „pseudostawu”. W obrazie RTG widoczne mogą być także zwężenia przestrzeni międzykręgowych i szpar stawowych, zwapnienia, osteofity (narośla kostne) oraz zniekształcenia otworów.

Można wykonać także test polegający na skłonie kręgosłupa w przód. Przy pochylaniu się objawy bólowe zostaną złagodzone, natomiast podczas powrotu do pozycji wyjściowej (prostowanie kręgosłupa) ból wyraźnie się zaostrzy. Wynika to z oddalania się i przybliżania do siebie wyrostków kolczystych podczas danych ruchów.

Choroba Baastrupa – leczenie

Leczenie zachowawcze

Terapia manualna (trakcje)

– Kinesiotaping

– Miejscowe ostrzyknięcia kortykosteroidami (zmniejszenie bólu, stanu zapalnego)

– Kinezyterapia (reedukacja posturalna, odtworzenie nawyku przyjmowania prawidłowej postawy, wzmocnienie mięśni grzbietu i brzucha celem zniesienia pogłębionej lordozy)

– Fizykoterapia ( diatermia, prądy diadynamiczne ,jonoforeza, termoterapia)

Leczenie operacyjne

wycięcie cyst

– wycięcie dodatkowych kaletek maziowych

– osteotomia wyrostków kolczystych ( skrócenie ich długości)

Zamknij menu