Bóle głowy – kiedy powinni skłonić nas do wizyty u specjalisty?
Większość ludzi przynajmniej raz w życiu miała dolegliwości związane z bólem głowy utrzymującym się kilka godzin lub dobę, czy dwie i zazwyczaj nie ma w tym niczego niepokojącego. Bywają jednak sytuacje, kiedy ból głowy powinien być dla nas czynnikiem alarmującym i skłonić nas do wizyty u specjalisty. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z czymś więcej, niż tylko zwykłym bólem głowy i kiedy powinniśmy wybrać się do lekarza z naszymi dolegliwościami bólowymi?
Odczuwanie przewlekłego, trwającego kilka dni bólu głowy lub zmaganie się z regularnymi dolegliwościami bólowymi jest nie tylko męczące, ale może być również niebezpieczne. Co można określić jako przewlekły ból głowy? Jest to stan, w którym ból głowy utrzymuje się przez długi okres czasu, często również po tym, jak dolegliwości bólowe przeminą, po jakimś czasie pojawiają się ponownie. Ból głowy można oczywiście zwalczać doraźnie przy pomocy środków dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, jednak długo utrzymujący się ból może wymagać leków na receptę, a także wykonania badań i zmiany trybu życia.
Ból głowy – jego możliwe przyczyny
Istnieje wiele możliwych przyczyn bólu głowy, wśród nich jednym z najpopularniejszych są bóle migrenowe, które dotykają coraz większą ilość populacji na całym świecie. Migrena zazwyczaj wiąże się z bardzo intensywnym, pulsującym bólem, a także z dodatkowymi objawami takimi jak światłowstręt, wymioty, brak apetytu, czy ogromna wrażliwość na dźwięki. Migrena może trwać nawet kilka dni, jednak jeśli podejrzewamy u siebie ból głowy związany z tym schorzeniem, to powinniśmy niezwłocznie odwiedzić gabinet warszawskiego neurologa lub innego specjalisty specjalizującego się w zwalczaniu migrenowego bólu głowy.
Kolejnym dość popularnym rodzajem bólu głowy jest klasterowy ból głowy, który ma charakter napadowy i występuje zdecydowanie rzadziej niż migrena, czy zwykły ból głowy, jednak również są rodzajem bólu, który powraca co jakiś czas. Klasterowy ból głowy zdarza się kilka razy w roku, a jego długość wynosi nawet kilka tygodni, co zwyczajnie uniemożliwia osobom odczuwającym go normalne funkcjonowanie. Tego rodzaju ból odczuwany może być nie tylko w okolicy głowy, ale również w okolicy oczu i występują codziennie przed pewien okres czasu, trwając przy tym kilka godzin na dobę. Jeśli podejrzewamy u siebie ten rodzaj bólu głowy, powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty.
Przyczyn bólu głowy może być znacznie więcej, dlatego pamiętajmy, że każdy ból z rodzaju trwających dłużej lub regularnie powinien skończyć się wizytą u lekarza. Możemy podejrzewać jaki rodzaj bólu nam towarzyszy lub domyślać się, co go powoduje, jednak w żadnym wypadku nie stawiajmy sobie autodiagnozy, tym powinni zająć się specjaliści.
Ból głowy – do jakiego specjalisty się udać?
Wiele osób zastanawia się, do jakiego lekarza udać się z nieprzemijającym bólem głowy, większość z nich na początku wybiera internistę, jednak dobrym pomysłem będzie wybranie się do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu bólu głowy najróżniejszego pochodzenia. Pierwszym gabinetem, jaki możemy odwiedzić, jest ten, w którym swoich pacjentów przyjmuje warszawski neurolog. Lekarz mający specjalizację w neurologii nie tylko skieruje nas na wszystkie potrzebne badania, ale również po ich zinterpretowaniu wdroży odpowiednią farmakoterapię oraz zalecenia, które odpowiadać będą postępowaniu w przypadku zdiagnozowanego u nas schorzenia.
Jednak nie tylko neurolog zajmuje się leczeniem bólu głowy, również osteopata w Warszawie może pomóc nam zlokalizować źródło problemu oraz zająć się jego wygaszaniem.
W przypadku bólu głowy skuteczna może okazać się także rehabilitacja, co może dziwić osoby, które kojarzą tę gałąź medycyny jedynie z ćwiczeniami po wypadkach, czy urazach.
Niezależnie od tego, jakiego specjalistę wybierzemy, warto wybrać placówkę, w której pracują najróżniejsi specjaliści, ponieważ dzięki współpracy szybciej pomogą nam oni uporać się z naszym problemem.
Pozostałe tematy
4 lutego 2023
NERW BŁĘDNY – X nerw czaszkowy
Nerw błędny znany jest również jako X nerw czaszkowy. Pełni on wiele funkcji życiowych i jest niezbędny do utrzymania organizmu w zdrowiu. Jest głównym nerwem ...
4 lutego 2023
STRES – co warto o nim wiedzieć?
Stres jest normalną reakcją psychiczną i fizyczną na wymagania życia. Niewielka ilość stresu może być dobra i motywować Cię do działania. Jednak wiele codziennych wyzwań , ...
4 lutego 2023
NEUROPATIA AUTONOMICZNA
Neuropatia autonomiczna występuje gdy dochodzi do uszkodzenia nerwów kontrolujących automatyczne funkcje organizmu. Może wpływać na: ciśnienie krwi, kontrolę temperatury, trawienie, funkcję ...