Ból kręgosłupa – ucisk na nerw czy choroba zwyrodnieniowa dysku ?
Istnieje wiele terminów używanych do opisu patologii kręgosłupa i bólu związanego z dyskiem np. „przepuklina dysku – herniated disc , ucisk na nerw- pinched nerve” i ” wypuklina dysku – dysk bulging”, a wszystkie są wykorzystywane w różny sposób, a czasami zamiennie.
Niestety, pracownicy służby zdrowia nie zgadzają się na precyzyjną definicję każdego z tych terminów, a pacjenci mogą być sfrustrowani, gdy słyszą swoje rozpoznanie wypowiadane różnymi słowami. Powoduje to wiele zamieszania a pacjentów wprowadza w stan dezorientacji i niepokoju
Ucisk na nerw
Diagnoza medyczna wskazuje rzeczywistą przyczynę bólu pleców pacjenta, bólu nóg i innych objawów.
Lekarze określają przyczynę bólu pacjenta poprzez połączenie trzech następujących etapów:
- wywiad – przegląd historii medycznej pacjenta,
- pełne badanie fizykalne,
- jeden lub więcej testów diagnostycznych (jeśli to konieczne).
Dwie przyczyny bólu: ucisk na nerw w porównaniu z bólem dysku.
Przy określaniu przyczyny bólu pacjenta istnieją dwa główne rodzaje problemów:
- Ucisk na nerw. Gdy pacjent ma objawowy przepukliny dysku, sam dysk nie jest bolesny, ból pochodzi z materiału ( jądra miażdzystego ) , które wycieka z wnętrza dysku i drażni pobliski nerw. Ten rodzaj patologii powoduje ból o nazwie bólu korzeniowego , który może promieniować do innych części ciała, na przykład od kręgosłupa lędźwiowego tyłem w dół nogi zazwyczaj opisywany jest jako rwa kulszowa., lub od szyjnego – od szyi w dół ramienia aż do palców, zwany często rwą ramienną. Ten rodzaj bólu może wiązać się też ze stenozą ( zwężeniem ) kanału kręgowego oraz zapaleniem stawów miedzykręgowych wraz z osteofitozą (zwyrodnieniem).
- Ból dysku. Gdy pacjent ma objawowy choroby zwyrodnieniowej ( degeneracyjnej ) dysku, to sam dysk jest bolesny i jest źródłem bólu. Ten typ bólu jest zwykle nazywany bólem osiowym. Tak więc ból w przestrzeni dyskowej jest związany z chorobą zwyrodnieniową dysku.
Choroba zwyrodnienia dysku
Każda z dwóch powyższych możliwości może występować w odcinku szyjnym, piersiowym lub lędźwiowym kręgosłupa. Jednak najczęściej występuje w dolnej części pleców, ponieważ ma ona największy moment obrotowy i narażona jest na największe obciążenia w życiu codziennym.
Należy pamiętać, że wszystkie terminy – przepuklina dysku, ucisk na nerw, wypuklina , wypadnięcie dysku, itp. odnoszą się do wyników radiologicznych widzianych na tomografii komputerowej lub MRI. Mimo iż te wyniki badań są ważne, nie są one najistotniejsze w określaniu przyczyny bólu, określaniu objawów chorobowych oraz dla wyników badania przeprowadzonego przez lekarza.
Diagnoza skupia się na ustaleniu przyczyny bólu pleców lub karku pacjenta, bólu nerwów, lub innych objawów. Istnieją cztery kroki prowadzące do postawienia diagnozy klinicznej dla ucisku na nerw lub bólu dysku:
- Badanie fizykalne. W zależności od objawów u pacjenta, badanie przedmiotowe może zawierać jedną lub więcej z następujących właściwości:
- Badanie funkcji nerwów w niektórych częściach nogi lub ręki. Test ten polega na stukanie w konkretne obszary za pomocą młotka Jeśli pacjent ma niewielką lub nie ma reakcji to może wskazywać na ucisk korzenia nerwu rdzeniowego.
- Badanie siły mięśni. W celu uzyskania lepszego zrozumienia tego, czy korzeń nerwu rdzeniowego jest uciskany przez przepuklinę dysku, lekarz może przeprowadzić badanie neurologiczne i ocenić siłę mięśni, ustalić czy istnieje zanik mięśni, skurcze lub jakiekolwiek inne nieprawidłowe ruchy.
- Ból przy palpacji lub ruchu. Dotknięcie w niektóre miejsca może dać pewne wyobrażenie o tym, co naprawdę przynosi ból. Na przykład:
– Ból nad stawem krzyżowo-biodrowym podczas badania palpacyjnego może wskazywać że pacjent ma zaburzenia czynności stawów krzyżowo-biodrowych.
– Ból podczas prostowania nogi może wskazywać na ucisk nerwu.
– Ból z naciskiem na dolną część pleców może wskazywać na ból związany ze zwyrodnieniem krążka międzykręgowego.
- Przegląd specyficznych objawów. Kompletny przegląd objawów obejmuje lokalizację bólu, opis sposobu, w jaki pacjent ból odczuwa i czy niektóre rodzaje działalności, pozycji lub zabiegi sprawiają że pacjent może czuć się lepiej lub gorzej.
- Przegląd historii medycznej. Pełne tło medyczne jest ważne, aby wykluczyć (lub zidentyfikować ) inne możliwe przyczyny, które mogą powodować ból pacjenta. Historia zawiera informacje, takie jak powtarzanie się jakichkolwiek problemów zdrowotnych, poprzednie diagnozy, przebyte zabiegi i operacje chirurgiczne, reakcje na te zabiegi, informacje o stosowanych lekach, rodzinną historię choroby i innych problemów zdrowotnych.
- Badania diagnostyczne. Po uformowaniu opinii na temat przyczyn bólu pacjenta, test diagnostyczny może być wykonany dla potwierdzenia problemu z dyskiem i / lub w celu uzyskania dodatkowych informacji, takich jak lokalizacja przepukliny dysku i ucisku korzeni nerwowych. Testy diagnostyczne mogą obejmować:
- CT Tomografia komputerowa skanuje kręgosłup za pomocą promieni rentgenowskich i za pomocą komputera formatuje obrazy do przekrojów kręgosłupa.
- MRI Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego pozwala lekarzom dokonać czułej i dokładnej oceny nerwów rdzeniowych i anatomii dysku – jego wysokości, nawodnienia i położenia.
Rezonans magnetyczny nie stanowi diagnozy medycznej, ułatwia jedynie jej sprecyzowanie. Wiele osób powyżej 30 roku życia będzie miało pewien rodzaj problemów z dyskiem , ale niewiele z nich będzie miało ból związany z nim.
Po prostu efekty badania pacjenta i objawy muszą pasować do MRI lub innych wyników badań by postawić właściwą diagnozę lekarską . Tylko wtedy można ustalić skuteczny plan leczenia dla pacjenta i określić czy wymaga leczenia z powodu ucisku na nerw przez przepuklinę dysku, czy też leczenia bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową dysku lub z innych przyczyn .
To ważne, aby lekarz precyzyjnie diagnozował przyczyny bólu pleców wśród innych objawów u pacjenta, ponieważ diagnoza dyktuje możliwości leczenia.
Na przykład, leczenie przepukliny w odcinku lędźwiowym kręgosłupa nie przyniesie pacjentowi wiele dobrego, jeśli napięcie mięśni lub inne uszkodzenie tkanek miękkich jest rzeczywistą przyczyną bólu pacjenta. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów, u których jest brany pod uwagę jakiś rodzaj zabiegu chirurgicznego. Operacja może być brana pod uwagę gdy zabiegi niechirurgiczne, takie jak leki przeciwbólowe, zastrzyki, terapia manualna i inne formy leczenia zachowawczego nie przyniosły odpowiedniej ulgi w bólu.
Leczenie zachowawcze
bólu pochodzenia dyskowego sprowadza się do podania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych ( doustnie lub w iniekcji domięśniowej lub okołokręgosłupowej), leków obniżających napięcie mięśniowe , zabiegów fizykoterapeutycznych oraz szeroko rozumianej terapii manualnej, której celem jej unormowanie napięć mięśniowych i poprawa funkcjonalności kręgosłupa, co prowadzi do zmniejszenia odczuć bólowych. Bardzo często ten rodzaj zastosowanej terapii , poparty w odpowiednim momencie indywidualnie dobranymi ćwiczeniami pozwala pacjentowi uchronić się przed operacją i zabezpieczyć się przed nawrotami silnego bólu. Wymaga to jednak współpracy z dobrym fizjoterapeutą, cierpliwości i konsekwencji w działaniu oraz świadomości, że ,, magiczne ” tabletki czynią cuda tylko i wyłącznie w reklamach telewizyjnych.
Pozostałe tematy
4 lutego 2023
NERW BŁĘDNY – X nerw czaszkowy
Nerw błędny znany jest również jako X nerw czaszkowy. Pełni on wiele funkcji życiowych i jest niezbędny do utrzymania organizmu w zdrowiu. Jest głównym nerwem ...
4 lutego 2023
STRES – co warto o nim wiedzieć?
Stres jest normalną reakcją psychiczną i fizyczną na wymagania życia. Niewielka ilość stresu może być dobra i motywować Cię do działania. Jednak wiele codziennych wyzwań , ...
4 lutego 2023
NEUROPATIA AUTONOMICZNA
Neuropatia autonomiczna występuje gdy dochodzi do uszkodzenia nerwów kontrolujących automatyczne funkcje organizmu. Może wpływać na: ciśnienie krwi, kontrolę temperatury, trawienie, funkcję ...