Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Ból kręgosłupa – ucisk na nerw czy choroba zwyrodnieniowa dysku ?

Istnieje wiele terminów używanych do opisu patologii kręgosłupa i bólu związanego z  dyskiem np.  „przepuklina dysku – herniated disc , ucisk na nerw- pinched nerve” i ” wypuklina dysku –  dysk bulging”,  a wszystkie są wykorzystywane w różny sposób, a czasami zamiennie.

Niestety, pracownicy służby zdrowia nie zgadzają się na precyzyjną  definicję każdego z tych terminów, a pacjenci mogą być sfrustrowani, gdy słyszą swoje  rozpoznanie wypowiadane różnymi słowami. Powoduje to wiele zamieszania a pacjentów wprowadza w stan dezorientacji i niepokoju

ucisk na nerw czy choroba zwyr1 Ucisk na nerw

Diagnoza medyczna wskazuje rzeczywistą przyczynę bólu pleców pacjenta, bólu nóg i innych objawów.

Lekarze określają przyczynę bólu pacjenta poprzez połączenie trzech następujących etapów:

 • wywiad – przegląd historii medycznej pacjenta,
 • pełne badanie fizykalne,
 • jeden lub więcej testów diagnostycznych (jeśli to konieczne).

Dwie przyczyny bólu: ucisk na nerw w porównaniu z bólem dysku.

Przy określaniu przyczyny bólu pacjenta istnieją dwa główne rodzaje problemów:

 • Ucisk na nerw. Gdy pacjent ma objawowy przepukliny dysku, sam dysk nie jest bolesny, ból pochodzi  z materiału  ( jądra miażdzystego ) , które wycieka z wnętrza dysku  i drażni pobliski nerw. Ten rodzaj patologii powoduje ból o nazwie bólu korzeniowego , który może promieniować do innych części ciała, na przykład od kręgosłupa lędźwiowego  tyłem  w dół nogi zazwyczaj opisywany jest  jako rwa kulszowa., lub od szyjnego – od szyi w dół ramienia aż do palców, zwany często rwą ramienną. Ten rodzaj bólu może wiązać się też ze stenozą ( zwężeniem ) kanału kręgowego oraz zapaleniem stawów miedzykręgowych wraz z osteofitozą (zwyrodnieniem).
 • Ból dysku. Gdy pacjent ma objawowy choroby zwyrodnieniowej ( degeneracyjnej ) dysku, to sam dysk  jest bolesny i  jest źródłem bólu. Ten typ bólu jest zwykle nazywany bólem  osiowym. Tak więc ból w przestrzeni dyskowej jest związany z  chorobą zwyrodnieniową dysku.

ucisk na nerw czy choroba zwyr2Choroba zwyrodnienia dysku

Każda z dwóch powyższych możliwości  może  występować w odcinku szyjnym, piersiowym lub lędźwiowym kręgosłupa. Jednak  najczęściej występuje  w dolnej części pleców, ponieważ ma ona  największy moment obrotowy i narażona jest na największe obciążenia w życiu codziennym.

Należy pamiętać, że wszystkie terminy – przepuklina dysku, ucisk na  nerw, wypuklina , wypadnięcie dysku,  itp. odnoszą się do wyników radiologicznych widzianych na tomografii komputerowej lub MRI. Mimo iż te wyniki badań są ważne, nie są one  najistotniejsze w określaniu przyczyny bólu, określaniu objawów chorobowych oraz dla wyników badania przeprowadzonego przez lekarza.

Diagnoza skupia się na ustaleniu przyczyny bólu pleców lub karku pacjenta, bólu nerwów, lub innych objawów. Istnieją cztery kroki prowadzące do postawienia diagnozy klinicznej dla ucisku na  nerw lub bólu dysku:

 1. Badanie fizykalne. W zależności od objawów u pacjenta, badanie przedmiotowe może zawierać jedną lub więcej z następujących właściwości:
 • Badanie funkcji nerwów w niektórych częściach nogi lub ręki. Test ten polega na stukanie w konkretne obszary za pomocą  młotka  Jeśli pacjent ma niewielką lub nie ma reakcji to może wskazywać na ucisk  korzenia nerwu rdzeniowego.
 • Badanie siły mięśni. W celu uzyskania lepszego zrozumienia tego, czy korzeń nerwu rdzeniowego jest uciskany przez przepuklinę dysku, lekarz może przeprowadzić badanie neurologiczne i ocenić siłę mięśni, ustalić  czy istnieje zanik mięśni, skurcze lub jakiekolwiek inne  nieprawidłowe ruchy.
 • Ból przy palpacji lub ruchu. Dotknięcie w niektóre miejsca  może  dać pewne wyobrażenie o tym, co naprawdę przynosi ból. Na przykład:

–  Ból nad stawem  krzyżowo-biodrowym podczas  badania palpacyjnego może wskazywać że  pacjent ma zaburzenia czynności stawów krzyżowo-biodrowych.

–  Ból podczas prostowania  nogi może wskazywać na ucisk  nerwu.

–  Ból z naciskiem na dolną część pleców może wskazywać na  ból związany ze zwyrodnieniem krążka międzykręgowego.

 1. Przegląd specyficznych objawów. Kompletny przegląd objawów obejmuje lokalizację bólu, opis sposobu, w jaki  pacjent ból odczuwa i czy niektóre rodzaje działalności, pozycji lub zabiegi sprawiają że pacjent może  czuć się lepiej lub gorzej.
 1. Przegląd historii medycznej. Pełne tło medyczne jest ważne, aby wykluczyć (lub zidentyfikować ) inne możliwe przyczyny, które mogą powodować ból pacjenta. Historia zawiera informacje, takie jak powtarzanie się jakichkolwiek problemów zdrowotnych,  poprzednie diagnozy, przebyte zabiegi i operacje chirurgiczne, reakcje na te zabiegi, informacje o stosowanych lekach, rodzinną historię choroby i innych problemów zdrowotnych.
 1. Badania diagnostyczne. Po uformowaniu opinii na temat przyczyn bólu pacjenta, test diagnostyczny może być wykonany dla potwierdzenia problemu z dyskiem  i / lub w celu uzyskania dodatkowych informacji, takich jak lokalizacja przepukliny dysku i ucisku korzeni nerwowych. Testy diagnostyczne mogą obejmować:
  • CT  Tomografia komputerowa skanuje  kręgosłup za pomocą promieni rentgenowskich i za pomocą  komputera formatuje  obrazy do przekrojów kręgosłupa.
  • MRI  Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego  pozwala lekarzom dokonać  czułej i dokładnej oceny nerwów rdzeniowych i anatomii dysku – jego  wysokości, nawodnienia i położenia.

Rezonans magnetyczny nie stanowi diagnozy medycznej, ułatwia jedynie jej sprecyzowanie.  Wiele osób powyżej 30 roku życia będzie miało pewien rodzaj problemów z dyskiem , ale niewiele z nich  będzie miało ból związany z nim.

Po prostu efekty badania  pacjenta i objawy muszą pasować do MRI lub innych wyników badań by postawić  właściwą  diagnozę lekarską . Tylko wtedy można ustalić skuteczny plan leczenia dla pacjenta i  określić czy wymaga leczenia z powodu ucisku na  nerw przez  przepuklinę dysku, czy też leczenia  bólu związanego  z chorobą zwyrodnieniową dysku lub z innych przyczyn .

To ważne, aby lekarz precyzyjnie diagnozował przyczyny bólu pleców wśród  innych objawów u pacjenta, ponieważ diagnoza dyktuje możliwości leczenia.

Na przykład, leczenie przepukliny w odcinku lędźwiowym kręgosłupa  nie przyniesie  pacjentowi  wiele dobrego, jeśli napięcie mięśni lub inne uszkodzenie tkanek miękkich jest rzeczywistą przyczyną bólu pacjenta. Jest to  szczególnie ważne dla pacjentów, u  których  jest brany pod uwagę jakiś rodzaj zabiegu chirurgicznego. Operacja może być brana pod uwagę gdy  zabiegi niechirurgiczne, takie jak leki przeciwbólowe, zastrzyki, terapia manualna i inne formy leczenia zachowawczego  nie przyniosły odpowiedniej  ulgi w bólu.

Leczenie zachowawcze

bólu pochodzenia dyskowego sprowadza się do podania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych ( doustnie lub w iniekcji domięśniowej lub okołokręgosłupowej), leków obniżających napięcie mięśniowe , zabiegów fizykoterapeutycznych oraz szeroko rozumianej terapii manualnej, której celem jej unormowanie napięć mięśniowych i poprawa funkcjonalności kręgosłupa, co prowadzi do zmniejszenia odczuć bólowych. Bardzo często ten rodzaj zastosowanej terapii , poparty w odpowiednim momencie indywidualnie dobranymi ćwiczeniami pozwala pacjentowi uchronić się przed operacją i zabezpieczyć się przed nawrotami silnego bólu. Wymaga to jednak współpracy z dobrym fizjoterapeutą, cierpliwości i konsekwencji w działaniu oraz świadomości, że ,, magiczne ” tabletki czynią cuda tylko i wyłącznie w reklamach telewizyjnych.

Zamknij menu