Boczne przyparcie rzepki

Rzepka jest płaską kością o kształcie trójkątnym umieszczona z przodu stawu kolanowego. Powierzchnia przednia rzepki zrasta się ze ścięgnem mięśnia czworogłowego co za tym idzie jest po części odpowiedzialna za siłę tego mięśnia. Jej główną rolą jest ochrona stawu kolanowego. Staw Rzepkowo- udowy tworzą kłykcie kości udowej wraz z rzepką, podczas ruchu wyprostu oraz zgięcia kolana rzepka porusza się po bloczku kości udowej, rzepkę utrzymuje wtedy napięcie głowy bocznej i przyśrodkowej mięśnia czworogłowego, gdy podczas ruchów dochodzi do nadmiernego przesunięcia rzepki w boczną stronę (po kłykciu bocznym) to takie zjawisko nazywamy bocznym przyparciem rzepki.

Jakie są przyczyny dolegliwości bocznego przyparcia rzepki?

Taki objaw najczęściej dotyczy osób które mają ku temu predyspozycje: nierównowaga mięśniowa w obrębie mięśnia czworogłowego uda,  tzw. Kąt Q kolana (kąt zawarty pomiędzy linią długą uda, a linią przebiegającą wzdłuż piszczeli) oraz osłabienie głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego. Dodatkowo powodem dolegliwości może być przeciążenie stawu rzepkowo- udowego, który doprowadza do owego dysbalansu mięśniowego. Również kolana koślawe będące wynikiem nieprawidłowego ustawienia miednicy w końcowej konsekwencji również przyczyniają się do bocznego przyparcia rzepki.

Jakie są objawy bocznego przyparcia rzepki?

Gdy rzepka nie porusza się swoim torem i biegnie po kłykciu bocznym wtedy następuje efekt przeskakiwania i chrupania. Oczywiście towarzyszy temu ból dookoła rzepki, sztywność oraz uczucie pieczenia. W takim przypadku nie można lekceważyć objawów i jak najszybciej należy skontaktować się z ortopedą. Nie leczone boczne przyparcie może być bardzo poważne w skutkach, doprowadza to do chondromolacji rzepki ( zniszczenia chrząstki rzepki ) oraz wzrasta ryzyko zwichnięcia rzepki.

Leczenie i rehabilitacja bocznego przyparcia

Na początku trzeba wprowadzić leczenie zachowawcze polegające na wzmocnieniu głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego, wprowadzaniu prawidłowych wzorców ruchowych oraz unikanie aktywności pobudzającej stan zapalny czyli bieganie, wchodzenie po schodach itp.

W okresie właściwej rehabilitacji należy wprowadzać delikatną mobilizacje rzepki oraz troczków bocznych, fizjoterapeuta powinien od razu zlecić elektrostymulację osłabionej strony mięśnia czworogłowego oraz wzmacniać mięśnie pośladkowe. Dodatkowo stosuje się streching  pasma biodrowo- piszczelowego, czworogłowego uda, grupy kulszowo goleniowej oraz trójgłowego łydki. Zastosować należy masaż funkcyjny, ćwiczenia czynno- bierne oraz poizometryczna relaksacja.

W dalszym okresie należy poprawić popriocepcję kończyn dolnych, ćwiczenia wzmacniające mięśnie przywodzące staw biodrowy oraz kinesiotaping rzepki. Dodatkowo można zaopatrzyć się w stabilizator stawu kolanowego

Oczywiście jest to ogólny zarys rehabilitacji z dolegliwością bocznego przyparcia rzepki, szczegółowąi indywidualnie dobraną rehabilitację zaplanują nasi wykwalifikowani fizjoterapeuci.