Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Blokada kręgosłupa – kiedy warto wybrać ten sposób?

Ból pleców ściśle związany ze schorzeniami kręgosłupa  daje się we znaki coraz większej liczbie pacjentów, którzy skarżą się na problemy z codziennym funkcjonowaniem. Jak zniwelować ból, który spędza nam sen z powiek i znacznie obniża komfort życia? Czy zastosowanie blokady kręgosłupa to dobre rozwiązanie?

Dolegliwości bólowe kręgosłupa związane ze zwyrodnieniami stawowymi potrafią być uciążliwe do tego stopnia, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Wielu z nas boryka się z takimi problemami, chociażby ze względu na siedzący tryb życia, który wywiera szkodliwy wpływ na układ stawowo- ruchowy, w szczególności zaś na nasz kręgosłup. Przepukliny powodujące stenozę, czyli zwężenie kanału kręgowego, przesunięcie kręgów czy dyskopatia to poważne schorzenia, których leczenie jest bardzo długim i żmudnym procesem. Warto więc zastanowić się nad sposobami, które zniwelują ból i poprawią nasz komfort codziennego życia, a przy tym będą działać długotrwale i skutecznie. Czy blokada kręgosłupa może okazać się dobrą alternatywą dla środków przeciwbólowych i czy jej stosowanie jest bezpieczne dla naszego zdrowia? Kiedy warto zdecydować się na takie działania?

Czym jest blokada kręgosłupa i w jakich przypadkach jest najczęściej zalecana?

Blokada kręgosłupa jest to zabieg stosowany przeciwbólowo, polegający na miejscowym wstrzyknięciu sterydów za pomocą specjalnej igły przez lekarza specjalistę. Jest to metoda polecana w szczególności pacjentom, którym zdiagnozowano przepukliny kręgosłupa, stenozę kanału kręgowego bądź dyskopatię, ponieważ znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe, które przy owych schorzeniach niestety powodują ogromny dyskomfort i trudności z wykonywaniem wielu czynności. Blokada kręgosłupa jest zabiegiem, który wymaga znieczulenia miejscowego oraz obserwacji poprzez tomografię komputerową bądź RTG. Samo wprowadzenie igły jest odczuwalne przez pacjenta, jednak nie jest bolesne, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj leczenia. Zanim zdecydujemy się na blokadę, należy oczywiście skonsultować się z lekarzem neurologiem, chirurgiem bądź ortopedą w Warszawie, który wykluczy wszelkie przeciwwskazania do wykonania owego zabiegu. Sterydy mogą blokować ośrodki bólowe w organizmie, dlatego też nie jest zalecane ich stosowanie przed zdiagnozowaniem następujących schorzeń:

  • przepuklina kręgosłupa,
  • zapalenie korzonków nerwowych,
  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Jeśli zmagasz się z uciążliwymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, zapraszamy do naszej kliniki Fimedica na konsultacje z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci w zdiagnozowaniu i leczeniu schorzenia. Wejdź na https://fimedica.pl/kontakt/ i umów się na wizytę już dziś!

Czy ostrzykiwanie kręgosłupa sterydami jest bezpieczne?

Każdy zabieg, niezależnie od tego, czy jest to poważna operacja, czy tak jak w tym przypadku- punktowe ostrzykiwanie kręgosłupa, niesie za sobą pewne ryzyko, z którym każdy lekarz ma obowiązek zapoznać pacjenta. Najważniejszą kwestią jest oczywiście stały kontakt ze swoim lekarzem specjalistą, który jest na bieżąco ze wszystkimi wynikami badań pacjenta i zna historię choroby oraz metody leczenia. Nie należy podejmować na własną rękę żadnych działań, które mogą źle wpłynąć na organizm.  Zdarza się również, że pacjenci podatni na częste infekcje odczuwają ich zaostrzenie. Warto więc skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do wykonania owego zabiegu.

Pozytywne skutki stosowania blokady kręgosłupa

Decydując się na ostrzykiwanie kręgosłupa za pomocą sterydów, zależy nam przede wszystkim na podniesieniu komfortu codziennego życia oraz zniwelowaniu uciążliwego bólu. Jest to szybkie i efektywne rozwiązanie, którego działanie możemy zaobserwować nawet po kilku godzinach od zabiegu. Zwykle pacjenci odczuwają poprawę po kilku dniach, niekiedy dopiero po kilku tygodniach. Efekty utrzymują się do roku, a dzięki dodatkowo wprowadzonej fizjoterapii w Warszawie, pacjent uczy się utrzymywania prawidłowej postawy oraz wykonywania ćwiczeń, które wspomogą działanie sterydów. Wielu specjalistów zaleca powtórzenie takiego zabiegu, w zależności od tego, jak długo utrzymują się efekty.

Jesteś po zabiegu blokady kręgosłupa i zależy Ci na specjalistycznej rehabilitacji? Sprawdź, co oferują nasi fizjoterapeuci: https://fimedica.pl/oferty/rehabilitacja-warszawa/

 

Zamknij menu