Badanie EMG Warszawa

Elektromiografia – znana również jako badanie EMG – to metoda pozwalająca na diagnostykę czynności bioelektrycznej nerwów obwodowych oraz mięśni szkieletowych. Badanie to umożliwia określenie lokalizacji i charakteru zmian patologicznych w mięśniach i przewodnictwie nerwowym, a także ocenę zaawansowania i dynamiki procesu chorobowego.

Jakie są wskazania do wykonania badania EMG?

Badanie EMG jest wykorzystywane w diagnostyce następujących schorzeń neurogennych:
– polineuropatie, mononeuropatie, w tym szczególnie mononeuropatie z ucisku, np. zespół cieśni nadgarstka, zespół kanału łokciowego, zespół cieśni stępu, uszkodzenia nerwu strzałkowego podejrzenie tężyczki,

– uszkodzenie nerwu twarzowego,
– choroba neuronu ruchowego,
– stwardnienie zanikowe boczne (SLA),
– uszkodzenie korzeni nerwowych w przebiegu dyskopatii (radikulopatia),
– uszkodzenie splotów: lędźwiowo-krzyżowego i barkowego,
– zanik mięśni o nieznanej przyczynie,
– miastenia i zespół męczliwości,
– ocena funkcji mięśni po urazach.

Badanie EMG Klinika Fimedica Warszawa

Jak należy przygotować się do badania?

– Na badanie trzeba przyjść wypoczętym i spożyć lekki posiłek – najlepiej co najmniej 1 godz. przed badaniem.
– W chłodniejszy dzień należy przyjść odpowiednio wcześnie, aby zarówno kończyny dolne, jak i górne zdążyły się ogrzać przed wykonaniem badania.
– Nie należy odstawiać przyjmowanych leków przed badaniem EMG.
– Należy poinformować lekarza wykonującego badanie EMG/ENG o wszystkich chorobach i przyjmowanych przez pacjenta lekach.
– Ważne jest udzielenie wyczerpujących odpowiedzi na pytania zadawane przez lekarza.
– Nie ma konieczności wykonywania żadnych innych badań przed badaniem EMG.

Jak przebiega badanie EMG?

Badanie EMG składa się z dwóch etapów: badania ENG, czyli badania przewodnictwa nerwowego oraz badania mięśnia przy pomocy elektrody igłowej (badania EMG). Badanie jest całkowicie bezpieczne dla organizmu i może być wykonywane wielokrotnie u pacjentów w każdym wieku, nie wyłączając kobiet w ciąży i osób ze stymulatorem serca. Najczęściej wykonuje się tylko badanie neurograficzne – jedynie w niektórych przypadkach konieczne jest użycie elektrod igłowych, o czym pacjent jest każdorazowo informowany.

Do skóry w okolicy badanego obszaru przykładne są płaskie elektrody, po czym rozpoczyna się stymulacja badanego nerwu słabym bodźcem elektrycznym. Napięcie oraz natężenie prądu jest niewielkie, a bodźce trwają jedynie ułamek sekundy i są całkowicie bezpieczne dla organizmu. Badanie mięśnia/mięśni przy pomocy elektrody igłowej wykonywane jest z kolei przy użyciu cienkiej, sterylnej, jednorazowej igły będącej jednocześnie elektrodą. Jest ona wprowadzana do badanego mięśnia przez niewielkie nakłucie w skórze. Podczas badania może pojawić się uczcicie delikatnego dyskomfortu związanego z ukłuciem.

Czas trwania badania uzależniony jest od ilości badanych nerwów i mięśni, jednak zazwyczaj nie przekracza 40 minut.
Zapraszamy do wykonania badania EMG w naszym Centrum. FIMEDICA zapewnia wysoką jakość badania i prawidłowy opis wyników przez lekarza wykonującego badanie.

Badanie wykonywane jest przez prof. dr hab. n. med. Rafała Rolę w asyście technika EMG.

Zapraszamy do kontaktu – telefonicznie lub online – w celu wykonania badania.