Artroskopia

To zabieg chirurgiczny polegający na „zajrzeniu” do wnętrza stawu w celu zbadania i leczenia pojawiających się tam problemów. Najczęściej wykonywana jest artroskopia kolana, ale można  w ten sposób badać także inne stawy; barkowy, biodrowy, skokowy, nadgarstek.   Artroskopia może być konieczna, aby sprawdzić, na czym polega problem, wówczas jest to tzw. zwiadowcza. Wykonuje się ją aby dokładnie sprawdzić co jest przyczyną bólu, obrzęku lub stanu zapalnego. Zabieg ten może także służyć do pobierania próbek tkanki  lub do wycięcia lub usunięcia luźnych części tkanki, kości lub chrząstki w stawie.

Badanie wykonuje się ją także w przypadku uszkodzenia  chrząstki lub więzadeł, luźnego fragmentu kości w stawie lub utraty stabilności stawu. Zapalenie stawów może powodować pogrubienie błony maziowej znajdującej się w stawie. Podczas zabiegu błonę tę można z łatwością usunąć. Przy tego rodzaju zabiegu ryzyko infekcji jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnej operacji, a blizny po małych nacięciach są mniej widoczne.  Rekonwalescencja po zabiegach trwa krócej niż w przypadku tradycyjnej operacji.

Może trwać od 30 minut do godziny i jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Wykonuje się dwa małe nacięcia, aby można było włożyć do stawu artroskop (cienką rurkę z lampką i kamerką  na końcu) oraz przyrządy chirurgiczne. Chirurg patrzy na ekran telewizyjny, na którym widoczny jest staw, i w miarę możliwości naprawia lub usuwa wszelkie uszkodzone obszary.  W przypadku zapalenia stawów można wykonać też płukanie stawu, co łagodzi objawy. Po zakończonym zabiegu usuwa się artroskop i narzędzia, na  nacięcia zakłada małe szwy i zakleja sterylnym opatrunkiem.

Powrót do zdrowia po zabiegu następuje znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnej operacji.  Pacjent zwykle wraca do domu tego samego dnia. Nacięcia są zwykle bezbolesne, ale przez parę tygodni po zabiegu mogą występować obrzęk i dyskomfort w obrębie stawu.   Pacjent może otrzymać środki przeciwbólowe do przyjmowania w domu lecz zazwyczaj nie jest to konieczne.  W zależności od tego, którego stawu dotyczyła artroskopia i jaki był powód jej wykonania, przez krótki czas po zabiegu konieczne może być odciążenie stawu oraz odpowiednio dobrana do rodzaju schorzenia czy urazu rehabilitacja. Polega ona na poprawie zakresu ruchu w stawie i wzmocnieniu mięśni oraz tzw.propriorecepcji. Przebyty proces usprawniania zapewnia stawom prawidłowa ruchomość i sprawne funkcjonowanie przez kolejne lata.